Περιεχόμενα Δικαιώματα Υποχρεώσεις η-Πνύκα Αναζήτηση

Το Σώμα μου
Προηγούμενη Σελίδα

Το σώμα μας είναι ένας εξαιρετικά περίπλοκος οργανισμός.

Ο οργανισμός αυτός απαρτίζεται από πολλά συστήματα. Υπάρχουν κατά αλφαβητική σειρά, τα ακόλουθα:

Αναπνευστικό

Αναπαραγωγικό

Ανοσοποιητικό

Ερειστικό (Σκελετικό)

Κυκλοφοριακό ή Καρδιαγγειακό

Μυϊκό

Νευρικό

Ουροποιητικό

Πεπτικό

bullet

Το σύστημα των αισθητηρίων οργάνων

Κάθε σύστημα περιλαμβάνει ένα αριθμό οργάνων. Για παράδειγμα: το Πεπτικό περιλαμβάνει: τη στοματική κοιλότητα, το φάρυγγα, τον οισοφάγο, το στόμαχο, το έντερο (λεπτό και παχύ), το ήπαρ, τη χοληδόχο κύστη, το πάγκρεας, τον σπλήνα' Το Ουροποιητικό περιλαμβάνει τους νεφρούς, τους ουρητήρες, την ουροδόχο κύστη, την ουρήθρα.

Τα συστήματα αυτά λειτουργούν παράλληλα και αρμονικά, όταν το σώμα μας βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Η υγείας μας δηλαδή, είναι καλή.

Όταν κάποιο σύστημα δεν λειτουργεί όπως πρέπει ή ένα ή περισσότερα όργανα ενός συστήματος δεν λειτουργούν ικανοποιητικά, τότε  εμφανίζονται αμέσως προβλήματα στην υγεία μας και αρχίζουμε να υποφέρουμε. Στις περιπτώσεις αυτές θα χρειαστεί να καταφύγουμε στις γνώσεις ειδικών επιστημόνων.

Μπορείτε να μάθετε αρκετά πράγματα για τα συστήματα και τα όργανα κάνοντας κλικ στο αντίστοιχο σύστημα.

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως. Οι πληροφορίες που περιλαμβάνονται στις σχετικές σελίδες έχουν ως αποκλειστικό σκοπό να ενημερώσουν αξιόπιστα κάθε πολίτη, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν αποτελούν μέσο για διάγνωση. Μόνο οι ιατροί και οι άλλοι επαγγελματίες της Υγείας είναι οι ενδεδειγμένοι επιστήμονες για να προβούν σε διάγνωση και υποδείξεις θεραπείας.